Współpraca Polsko - Niemiecka

Jak wymiana to... tylko w Saarlandzie

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 30-09-2016
Współpraca Polsko - Niemiecka >>

  

Informacje o nas w prasie niemieckiej:
http://www.saarbruecker-zeitung.de/saarland/merzig-wadern/wadern/wadern/Wadern-Austauschschueler-Europaeisches-Parlament;art446603,6278698


Nowy rok szkolny rozpoczął się radosnym akcentem dla uczniów biorących udział w wymianie polsko- niemieckiej. JuĹź 7 września nasi licealiści  wyruszyli do Kraju Saary, włączając się w kolejny tygodniowy program współpracy LO w Ustrzykach Dolnych i Hochwald- Gymnasium w Wadern.

Po niespełna półtoragodzinnym locie z Krakowa do Frankfurtu nad Menem i dwugodzinnej podróĹźy pociągiem, czekała nas na stacji w Türkismühle   miła niespodzianka:  wielki transparent  z polsko- niemieckim powitaniem oraz muffinki z polskimi chorągiewkami, specjalnie  przygotowane  przez niemieckich kolegów.

Program wymiany moĹźna uznać za propozycję wysokich lotów. Dosłownie rzecz ujmując, mieliśmy okazje wspiąć się na wieżę gotyckiej katedry w Strasburgu, wjechać windą  na taras widokowy 200 metrowego Main Tower we Frankfurcie, przysłuchiwać się z górnych sektorów  obradom Parlamentu Europejskiego czy zręcznie pokonywać przestrzeń w parku linowym Waldgasthof.

Dalsze propozycje programu okazały się równie atrakcyjne. W części oficjalnej uczestnicy wymiany spotkali się w Hochwald- Gymnasium z ciepłym przyjęciem p. dyrektor  Ellen Küneke oraz pełnomocnik d.s. europejskich w administracji rządowej Kraju Saary p. Helmy Kuhn-Theis.

Miłym zaskoczeniem dla polskiej grupy było powitanie w obu językach, wyświetlane w holu szkoły na elektronicznej tablicy ogłoszeń.

Gościliśmy równieĹź w ratuszu miasta Wadern, gdzie niezwykle serdecznie, nie kryjąc polskich resentymentów,  przyjął uczniów i nauczycieli zastępca burmistrza p. Jürgen Kreuder.

Wielkie zainteresowanie wywołała  wizyta w  Rozgłośni Radiowo- Telewizyjnej  Saarbrücken, podczas której uczniowie mogli się przyjrzeć pracy  w mediach na Ĺźywo przy nagrywaniu audycji młodzieĹźowych.

Nasi licealiści mieli takĹźe okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, odbyć piesze wędrówki po okolicy, zwiedzić jaskinię w Homburgu i skorzystać z atrakcji wodnych. Prawdziwym przebojem okazały się wspólne warsztaty kulinarne. Wykonany z wielkim przejęciem lokalny przysmak- Dibbelabbes- połączył kulinarne talenty uczniów i nauczycieli obu stron. Po wspólnym sobotnim obiedzie podziwialiśmy uczestników pokazów tanecznych w Saarbrücken, w których pięknie zaprezentowały się dwie koleĹźanki z grupy niemieckiej.

Znakomite połoĹźenie Kraju Saary i dostępność atrakcyjnych ośrodków kultury  przyniosły niezapomniane przeĹźycia  podczas wycieczek do pobliskiego Strasburga i Frankfurtu. Oba miasta- łączące nowoczesność z tradycją- zrobiły na nas wielkie wraĹźenie. Uczniowie mogli poznać je bliĹźej m. in. dzięki  grze miejskiej,  prowadzonej  we Frankfurcie czy zwiedzaniu starego miasta i siedziby parlamentu w Strasburgu.

Poznawanie Wadern i okolic przy słonecznej pięknej  pogodzie, atrakcje dnia w rodzinach, wartości poznawcze i nowe wyzwania językowe to wielka przygoda dla uczestników projektu.

Program wymiany dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca MłodzieĹźy.

 

                                                                                                                    Agnieszka Roczniak
Danuta Mazur

     

    Edytowano: 06-02-2017 o 11:45

    Wstecz