Współpraca Polsko - Niemiecka

Pierwsze spotkanie w Ustrzykach Dolnych 1.07-8.07.2014

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 08-11-2015
Współpraca Polsko - Niemiecka >>

  

Informacje o nas w prasie niemieckiej

 

Współpraca Województwa Podkarpackiego i Kraju Saary w Niemczech, zapoczątkowana w 2009 roku, przyniosła atrakcyjną ofertę dla uczniów naszego regionu.

 Licealiści z Ustrzyk Dolnych, którzy uczestniczyli w dwóch programach edukacyjnych w Gersheim, nawiązali przyjazne kontakty z niemieckimi kolegami z Hochwald- Gymnasium z Wadern, dzięki którym moĹźliwa stała się wymiana partnerska obu szkół.

W pierwszym tygodniu lipca 2014 roku grupa 11 uczniów z dwiema  opiekunkami uczestniczyła w projekcie Poznajemy kulturę i walory przyrodnicze naszego regionu, przygotowanym przez LO w Ustrzykach Dolnych. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie, zorganizowane z inicjatywy germanistki p. Agnieszki Roczniak, stanowiło nie lada wyzwanie. Niemieccy uczniowie nie byli nigdy wcześniej w Polsce i, jak sami póĹşniej przyznali, mieli sporo obaw. Zaproponowany program okazał się jednak dla nich bardzo atrakcyjny a polscy koledzy i ich środowiska rodzinne stworzyły przyjazną atmosferę. Istotą programu jest komunikacja w języku niemieckim podczas wspólnych zajęć warsztatowych, wycieczek edukacyjnych, spotkań oficjalnych i bardziej swobodnych, wymiana doświadczeń kulturowych oraz indywidualny pobyt poszczególnych uczniów w polskich domach. W tygodniowym programie znalazły się między innymi: spotkanie z dyrekcją LO oraz władzami miasta i powiatu, warsztaty plastyczne prowadzone przez p. Mariolę Pęzioł, zajęcia sportowe i rekreacyjne przygotowane przez p. Halinę Piorunik, przejazd kolejką wąskotorową w Cisnej, wycieczka do Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Bieszczadzkie z wizytą w zagrodzie Ĺźubrów w Mucznem, zwiedzenie ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wycieczka do Sanoka i Krakowa.  Program, przygotowany przez autorki projektu p. Agnieszkę Roczniak i p. Danutę Mazur, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.  Wiele emocji wywołała ekspozycja twórczości Zdzisława Beksińskiego oraz sztuka cerkiewna z wystawą ikon w Muzeum Historycznym, skonfrontowana z architekturą sakralną Bieszczadów podczas wycieczek terenowych. DuĹźe wraĹźenie wywarło równieĹź zwiedzenie skansenu w Sanoku z osobliwym rynkiem galicyjskim i dawną szkołą. Dopełnieniem obrazu Polski był wspólny dwudniowy pobyt w Krakowie, podczas którego uczniowie zwiedzili Fabrykę Schindlera, architekturę Starego Miasta oraz Podziemia Rynku. Wartość edukacyjną zapewnili przewodnicy w języku niemieckim we wszystkich etapach programu.


Młodzież niemiecka i ich nauczyciele docenili polską gościnność, zaangażowanie, pracę nad doskonaleniem języka w codziennej komunikacji oraz budowanie przyjaznych relacji. Goście, jak nas zapewniono, wywieźli z Polski dużo wrażeń i chęć powrotu do najbardziej oddalonego od Wadern w Saarland regionu Polski. Zanim odwiedzą nas ponownie, ustrzyccy licealiści pojadą z rewizytą we wrześniu 2014.


Auf  Wiedersehen in Wadern!            
                 

Projekt dofinansowały: Polsko- Niemiecka Współpraca MłodzieĹźy, Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych, Nadleśnictwo Bircza, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Stuposiany, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Serdecznie dziękujemy.

 

Edytowano: 31-01-2017 o 11:44

Wstecz