Współpraca Polsko - Niemiecka

Udział w projekcie polsko- niemieckim Nachhaltige Mobilie

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 08-11-2015
Współpraca Polsko - Niemiecka >>

Ferie zimowe z doskonaleniem języka? Dlaczego nie. MłodzieĹź Liceum Ogólnokształcącego w Ustrzykach Dolnych wzięła udział w projekcie Nachhaltige Mobiliät zorganizowanym przez ośrodek Spohns Haus w Gersheim pod kierownictwem p. Hansa Bollingera.

W ramach współpracy polsko – niemieckiej grupa licealistów spotkała się z młodzieżą z Hochwald – Gymnasium w Wadern na terenie landu Saarland w dniach 16 – 23.02.2013. Zajęcia, zorganizowane w placówce ekologicznej w Gersheim, objęły przemyślany, szeroki tematycznie program skupiony wokół mobilnych środków transportu wczoraj i dziś.

Uczniowie, połączeni w grupach polsko – niemieckich, pracowali nad róĹźnorodnymi zadaniami wykonując prezentacje komputerowe i planszowe, dyskutując i zdając sprawozdania w języku niemieckim. Na co dzień młodzieĹź obu krajów porozumiewała się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Rolę tłumacza przyjęła p. Agnieszka Roczniak, organizatorka wyjazdu młodzieĹźy do Niemiec, która wraz z p. Danutą Mazur sprawowała opiekę nad licealistami podczas tygodniowego pobytu. W programie projektu znalazły się równieĹź atrakcje przyrodnicze i kulturalne. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce Śladami bobra w Biosphärenreservat Bliesgau oraz zwiedzili Speyer, Heidelberg i Saarbrücken i odbyli krótką wycieczkę do przygranicznego miasteczka Francji.

W opinii uczestników i opiekunów wyjazd okazał się bardzo kreatywny z powodu kształcenia umiejętności językowych i budowania pozytywnych emocji. Ustrzyccy licealiści to młodzi Europejczycy, którzy posiadają umiejętność sprawnej komunikacji, są ciekawi świata i umieją konsekwentnie rozpoznać oraz ocenić podobieństwa i róĹźnice cywilizacyjne i kulturowe obu krajów. Warto dodać, Ĺźe dzięki hojności gospodarzy młodzieĹź naszej szkoły poniosła zaledwie 1/5 kosztów wyjazdu. Czekamy na spotkanie w Polsce.

 

Agnieszka Roczniak 
Danuta Mazur

      Edytowano: 19-02-2023 o 13:44

      Wstecz