Współpraca Polsko - Niemiecka

Weihnachtsprojekt

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 08-11-2015
Współpraca Polsko - Niemiecka >>

Współpraca   polsko -niemiecko - ukraińska
w ramach Weihnachtsprojekt
grudzień 2013

 

Zaproszenie do Gersheim licealistów z Ustrzyk Dolnych i prezentacja programu w ramach Weihnachtsprojekt stanowiły nie lada wyzwanie. Sam wyjazd, w dniu 7 grudnia, kiedy Bieszczady mocno przysypało, budził niepewne emocje. OpóĹşnieni o prawie godzinę wyruszyliśmy do Medyki po naszych przyjaciół z Drohobycza, którzy równieĹź uczestniczyli w projekcie. Po 20 godzinach wspólnej podróĹźy, bez śniegu i mrozu, dotarliśmy do Ökologisches Schullandheim Spohns Haus in Gersheim, gdzie w znanym nam juĹź ośrodku powitał nas p. Hans Bollinger, jego współpracownicy oraz młodzieĹź i nauczyciele Hochwald Gymnasium w Wadern.
 
Program projektu był bardzo ciekawy i zróĹźnicowany. Pracowaliśmy w zespołach polsko
niemiecko ukraińskich nad zagadnieniami związanymi z problematyką współczesnej cywilizacji i konsumpcji, która szczególnie widoczna jest w okresie świątecznym. Dyskutowaliśmy np. o tym, jakie są koszty produkcji dĹźinsów w stosunku do ich ceny, jak funkcjonuje w przemyśle wirtualna woda, jak rozwiązywany jest w róĹźnych krajach problem elektronicznych śmieci. Codziennie ćwiczyliśmy  wspólnie w trzech językach kolędę Cicha noc oraz w języku angielskim Merry Christmas, które rozpoczęły świąteczne prezentacje trzech narodów.

Wiele emocji wywołały tematy związane z  porównaniem tradycji BoĹźego Narodzenia w naszych krajach. Podzieleni na kilka międzynarodowych grup, piekliśmy ciasteczka, wykonywaliśmy dekoracje i prezenty świąteczne. Prace wszystkich zespołów były przedstawiane ustnie i pisemnie w języku niemieckim podczas zajęć prowadzonych przez p. Sylwię Schütz oraz p. Jerzego Węgrzyńskiego a po zakończonym projekcie wydane w formie broszury, którą otrzymali wszyscy uczestnicy.
 
Bardzo ciekawym punktem programu były wycieczki do Strasburga i Saarbrücken, podczas których zobaczyliśmy siedzibę Parlamentu Europejskiego, Stare Miasta z zapierającymi dech w piersiach gotyckimi katedrami, ciekawą architekturę i wystrój świąteczny. Starówki obu miast (zarówno po stronie francuskiej, jak i niemieckiej) wprowadziły bajkowy nastrój a rozświetlone ulice zapełniły jarmarki świąteczne. W Saarbrücken, w tłumie mieszkańców i gości z róĹźnych krajów, ulegliśmy złudzeniu, iĹź św. Mikołaj faktycznie jedzie w saniach po niebie, gdyĹź pokaz przygotowany był tak precyzyjnie, Ĺźe lina, po której przemieszczał się zaprzęg, była prawie niewidoczna. Jak się póĹşniej okazało, jest to jedyna tego typu atrakcja świąteczna w Niemczech podczas Weihnachtszeit. Moc atrakcji miała dopełnić prezentacja programu świątecznego w Spohns Haus w obecności wielu gości i polskiego konsula z Kolonii. Mimo Ĺźe wypadała w piątek 13 grudnia, byliśmy dobrej myśli. PrzywieĹşliśmy ze sobą starannie przygotowane kostiumy kolędnicze i ludowe, dopracowany scenariusz i rekwizyty. Sam program przeszedł nasze oczekiwania. Przedstawiliśmy przebieg polskiej Wigilii i obyczajów świątecznych w języku niemieckim a piękne polskie kolędy w języku narodowym. Barwny korowód w  rytm poloneza, stroje rzeszowskie i choinka w biało
czerwonych kolorach spowodowały, że przeżyliśmy chwile wielkich wzruszeń.
 
Doskonalenie języka, poznawanie kultury niemieckiej i ukraińskiej, nawiązanie znajomości i przyjaĹşni, wraĹźenia i emocje oraz współpraca to główne wartości, jakie przyniósł projekt.


Jak dobrze, że można cieszyć się Weihnachtszeit!

Agnieszka Roczniak 
Danuta Mazur

Edytowano: 28-01-2017 o 20:15

Wstecz