Współpraca Polsko - Niemiecka
Wrażenia z wymiany polsko - niemieckiej |
Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 21-01-2020 |
Dlaczego warto braÄ udziaĹ w wymianie polsko- niemieckiej?
Na to pytanie odpowiedĹş we wrzeĹniu uzyskali uczniowie Liceum OgólnoksztaĹcÄ cego w Ustrzykach Dolnych. Rokrocznie organizowane wymiany partnerskie ze szkoĹÄ Hochwald- Gymnasium sÄ bardzo dobrze odbierane przez uczniów, zarówno polskich jak i niemieckich, i cieszÄ siÄ popularnoĹciÄ . Wymiana odbywa siÄ na zasadzie „mieszkania w rodzinach” - co to oznacza? W duĹźym uproszczeniu model wymiany polega na tym, Ĺźe kaĹźdy uczestnik projektu przyjmuje swojego partnera w swoim domu, co ma pozytywny wpĹyw na integracjÄ poszczególnych par. Za projekt odpowiedzialne sÄ nauczycielki z naszego liceum – mgr Roczniak oraz mgr Mazur.
Niemieccy partnerzy do Polski przyjechali w maju; odwiedzajÄ c wiosnÄ Bieszczady mogli podziwiaÄ umajone ĹÄ ki, zielone lasy, a pogoda dopisywaĹa przez caĹÄ wymianÄ. Grupa polska natomiast do Niemiec wyleciaĹa we wrzeĹniu, tym samym przedĹuĹźajÄ c sobie wakacje o tydzieĹ. Wylot z Krakowa do Frankfurtu – miasta z jednym z najwiÄkszych lotnisk w Europie – wprawiĹ nas w dobry humor.
Szybka odprawa i z samolotu przesiedliĹmy siÄ do pociÄ gu, który z serca Niemiec zawiózĹ nas aĹź pod zachodniÄ granicÄ, do Saarlandu. Jest to niewielki land (odpowiednik województwa) w Niemczech, jednoczeĹnie najbardziej odosobniony i dziki, bardzo przypomina Bieszczady, szczególnie Wadern – miasto, które ĹmiaĹo moĹźemy nazwaÄ odpowiednikiem Ustrzyk. Po przyjeĹşdzie czekaĹo nas gorÄ ce powitanie na stacji kolejowej w Türkismühle.
ZmÄczeni podróĹźÄ mogliĹmy w koĹcu odpoczÄ Ä i zebraÄ siĹy na intensywny tydzieĹ, starannie zaplanowany przez naszych gospodarzy.
SwojÄ przygodÄ rozpoczÄliĹmy od dnia spÄdzonego wraz z partnerami w szkole, dziÄki czemu mogliĹmy siÄ przekonaÄ, jak wyglÄ da edukacja u naszego zachodniego sÄ siada.
W Hochald- Gymnasium zostaliĹmy gorÄ co powitani przez dyrektora szkoĹy, paniÄ ElenÄ Küneke, która ĹźyczyĹa nam udanego pobytu. Wieczorem po zajÄciach pojechaliĹmy nad Bostalsee, lokalne jezioro, które stanowi atrakcjÄ turystycznÄ regionu, tym samym koĹczÄ c pierwszy dzieĹ wymiany.
NadejĹcie weekendu powitaliĹmy z wiÄkszym entuzjazmem niĹź zwykle – zwiastowaĹ on bowiem wizytÄ w dwóch duĹźych miastach – Aachen (pol. Akwizgran) oraz Brukseli. Pomimo tego Ĺźe musieliĹmy w piÄ tek wstaÄ bardzo wczeĹnie, wszyscy byliĹmy podekscytowani wizytÄ w jednych z najwaĹźniejszych miast Europy.
Weekendowy wypad zaczÄliĹmy w Brukseli, gdzie zwiedziliĹmy Europarlament oraz legendarny La Grande- Place. Zabytkowe kamieniczki, przyozdobione zĹotem paĹace oraz imponujÄ cy ratusz zdecydowanie zachwyciĹ nas podczas wizyty w stolicy Belgii, a lokalne przysmaki, takie jak belgijskie frytki czy przepyszna czekolada, na dĹugo pozostanÄ nam w pamiÄci.
Kolejnym punktem na naszej trasie byĹo Aachen – Ĺredniowieczna stolica paĹstwa Franków, miasto Karola Wielkiego. PolskojÄzyczny przewodnik przybliĹźyĹ nam historiÄ miasta. MogliĹmy zwiedziÄ ratusz miejski, rynek czy wiele innych atrakcji skrywanych w tajemniczych murach. Wieczorem natomiast udaliĹmy siÄ, tym razem juĹź bez przewodnika, na Stare Miasto, które przepiÄknie iluminowane zapiera dech w piersiach.
Niedziela stanowiĹa tzw. dzieĹ w rodzinach – jest to koncepcja spÄdzenia caĹego dnia razem z naszym partnerem oraz jego rodzinÄ , dziÄki czemu mogliĹmy lepiej poznaÄ niemieckich przyjacióĹ czy zwiedziÄ coĹ, czego nie obejmowaĹ program. NastÄpnego dnia pojechaliĹmy do stolicy landu – Saarbrücken.
Zanim jednak tam dotarliĹmy, wstÄ piliĹmy do Velsen, XIX- wiecznej kopalni prusko-francuskiej, której zwiedzanie dostarczyĹo nam wielu emocji. Przewodnicy, którzy jednoczeĹnie sÄ górnikami, w profesjonalny sposób opowiedzieli nam o historii kopalni, a my sami mogliĹmy doĹwiadczyÄ, jak wyglÄ daĹa praca w XIX i XX wieku pod ziemiÄ .
Po opuszczeniu kopalni ruszyliĹmy do Saarbrücken, poĹoĹźonego malowniczo nad rzekÄ SaarÄ . Miasto urzekĹo nas ĹnieĹźnobiaĹÄ kolorystykÄ budynków. ĹÄ czenie klasycystycznej architektury oraz nowych technologii tworzy futurystycznÄ wizjÄ miasta przyszĹoĹci. Ostatni dzieĹ wymiany spÄdziliĹmy w szkole, uczestniczÄ c w zajÄciach lekcyjnych, wieczorem natomiast wziÄliĹmy udziaĹ w imprezie poĹźegnalnej, na której zaprezentowano nam m.in.film podsumowujÄ cy wymianÄ.
JuĹź nastÄpnego dnia rano wyjechaliĹmy z Wadern, z bagaĹźem wspomnieĹ i przeĹźyÄ. WymianÄ wszyscy uwaĹźamy za udanÄ , liczymy równieĹź na kolejnÄ edycjÄ w przyszĹym roku.
Wymiana to naprawdÄ super przeĹźycie, mam nadzieje Ĺźe za rok teĹź siÄ zaĹapie bo miaĹam naprawdÄ super partnerkÄ, którÄ na pewno odwiedzÄ kiedyĹ prywatnie – mówi jedna z uczennic po wymianie.
Na pewno ubogaciĹo nas to w pewien sposób, zobaczyliĹmy inny styl Ĺźycia i poznaliĹmy wspaniaĹych ludzi – podsumowuje uczeĹ.
Marcel Markowicz
Edytowano: 19-02-2023 o 13:53
Wstecz