Współpraca Polsko - Niemiecka
Zwiedzamy Wiedeń - miasto kultury |
Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 01-06-2016 |
Cykliczne spotkania uczniów naszej szkoĹy z kulturÄ paĹstw niemieckojÄzycznych, przyniosĹy w koĹcówce maja udanÄ wyprawÄ do Wiednia- miasta muzyki, kultury i sztuki.
Pierwszego dnia stolica Austrii powitaĹa nas piÄknÄ pogodÄ i otworzyĹa na doznania estetyczne podczas zwiedzania Schönbrunn i Kahlenberg.
Barokowa rezydencja monarchii Habsburgów to letni paĹac zbudowany na przeĹomie XVII i XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I i zaprojektowany przez J. B. Fischera von Erlacha. Zachwyca nie tylko architektonicznym rozmachem, ale takĹźe historiÄ tworzonÄ przez kolejne pokolenia dynastii. To tu w 1441 komnatach, Wielkiej Galerii czy wspaniaĹych ogrodach przechadzaĹa siÄ Maria Teresa, czarowaĹa swym wdziÄkiem cesarzowa Sisi, tu zapadaĹy polityczne decyzje, odbyĹ siÄ bal podczas Kongresu WiedeĹskiego a cesarz Franciszek Józef wysĹuchaĹ w Sali Lustrzanej koncertu szeĹcioletniego Mozarta. To takĹźe tutaj konferowaĹ Napoleon a cesarz Karl I podpisaĹ w roku 1918 abdykacjÄ, co oznaczaĹo koniec monarchii. PozostaĹ wspaniaĹy obiekt, wpisany na listÄ Ĺwiatowego dziedzictwa kultury Unesco.
Przed nami wzgórze Kahlenberg- miejsce zwiÄ zane z historiÄ Polski. To tu we wrzeĹniu 1683 roku król Jan III Sobieski dowodziĹ wojskami chrzeĹcijaĹskiej Europy, które pokonaĹy Turków w sĹynnej Odsieczy WiedeĹskiej. AtmosferÄ miejsca podkreĹla koĹcióĹ Ĺw. Józefa, który od momentu zaĹoĹźenia w I poĹowie XVII stulecia przeszedĹ burzliwe dzieje. Co ciekawe, 4 kwietnia 1906 roku przekazano koĹcióĹ Polskiemu Zgromadzeniu ZmartwychwstaĹców, a w 1930 w zakrystii pokamedulskiej i sÄ siedniej kaplicy urzÄ dzono muzeum poĹwiÄcone tematyce Odsieczy WiedeĹskiej. Tak historia Europy splata siÄ z dziejami Polski i moĹźe byÄ doskonaĹÄ lekcjÄ patriotyzmu.
Po poĹudniu czas na rozrywkÄ i wypoczynek. Nasi uczniowie dali siÄ ponieĹÄ emocjom w jednym z najwiÄkszych w Europie parku rozrywki Prater. OdwaĹźni mogli siÄ delektowaÄ widokami Wiednia z wysokoĹci 117- metrowej, ogromnej karuzeli. Park, poĹoĹźony na 1700 ha dawnych terenów Ĺowieckich Habsburgów, zostaĹ udostÄpniony publicznoĹci w 1766 roku przez cesarza Józefa II i do dziĹ cieszy siÄ niezmiennym zainteresowaniem.
Drugi dzieĹ pobytu w Wiedniu to przede wszystkim spotkanie ze sztukÄ . Trudno opisaÄ wraĹźenia, jakie wywoĹujÄ dzieĹa wielkich mistrzów: Tycjana, Boscha, Rembrandta, Rubensa czy Veermera. Galeria mieĹci siÄ w jednym z bliĹşniaczych okazaĹych budowli w stylu renesansu wĹoskiego, nieopodal pomnika cesarzowej Marii Teresy. Muzeum Historii Sztuki, jeden z najwiÄkszych na Ĺwiecie obiektów tego typu, posiada w swych zbiorach niezwykle cennÄ kolekcjÄ malarstwa europejskiego, sztuki staroĹźytnej i monet. Znaczna czÄĹÄ zbiorów stanowi wĹasnoĹÄ dynastii Habsburgów a zaĹoĹźycielem byĹ sĹawny cesarz Franciszek I.
DopeĹnieniem naszych przeĹźyÄ estetycznych byĹa przejaĹźdĹźka wiedeĹskim Ringiem (z niemieckiego- pierĹcieĹ), reprezentacyjnej alei okalajÄ cej ĹcisĹe centrum miasta. Nasza przewodniczka w bardzo ciekawy sposób zaprezentowaĹa obiekty tej czÄĹci stolicy, które zachwyciĹy architektonicznym urokiem. Po krótkim pobycie w Belwederze, rezydencji ksiÄcia Eugeniusza Sabaudzkiego, udaliĹmy siÄ na przechadzkÄ po mieĹcie szlakiem urokliwych zabytków starego Wiednia. Ogromne wraĹźenie wywoĹaĹ Hofburg- paĹac wĹadców Austrii- z dominujÄ cym stylem barokowym i klasycznym. Prawdziwy podziw wzbudziĹa Katedra Ĺw. Szczepana, jedna z najstarszych i najwiÄkszych ĹwiÄ tyĹ w stolicy. Zbudowana w XIII stuleciu w stylu póĹşnoromaĹskim, rozbudowywana przez trzy kolejne wieki, dziĹ prezentuje niepowtarzalny urok gotyku.
Osobliwe spotkanie z muzycznÄ atmosferÄ Wiednia wywoĹaĹo zwiedzanie sĹynnej opery. W momencie powstania budowla nie zachwyciĹa cesarza i wiedeĹczyków, co spowodowaĹo, Ĺźe jej architekci zakoĹczyli Ĺźycie w tragicznych okolicznoĹciach: samobójstwa i zawaĹu serca. Kolejne lata przyniosĹy jednak sĹawÄ wiedeĹskiej scenie i goĹciĹy najwiÄkszych artystów Ĺwiata. Gmach , w stylu neorenesansowym, zniszczony w 80 procentach podczas dziaĹaĹ wojennych, zostaĹ odbudowany nakĹadem caĹego narodu.
Podsumowaniem wycieczki byĹo urokliwe spotkanie z przyrodÄ podczas zwiedzania Muzeum Historii Naturalnej. Zbiory, podobnie jak we wspomnianej bliĹşniaczej galerii sztuki, bazujÄ na prywatnych kolekcjach monarchów austriackich. Gromadzone od poĹowy XVIII wieku stanowiÄ jednÄ z najwiÄkszych na Ĺwiecie ekspozycji tego typu i zadziwiajÄ róĹźnorodnoĹciÄ okazów fauny, flory i mineraĹów. Tu nowoczesnoĹÄ przenika siÄ z wielowiekowÄ tradycjÄ . TuĹź obok interaktywnych sal spotykamy Wenus z Willendorfu – figurkÄ z epoki paleolitu, a wiÄc sprzed 22-24 tysiÄcy lat.
Ostatnim punktem naszego programu byĹo krótkie spotkanie z oryginalnÄ architekturÄ bajkowego domu Hundertwassera. Styl tego artysty charakteryzuje unikanie regularnoĹci, symetrii i prostych linii oraz kÄ tów. Typowym elementem projektów sÄ okna o róĹźnych ksztaĹtach i rozmiarach. Do swoich budowli wprowadzaĹ zieleĹ, m.in. w formie drzew rosnÄ cych na dachach i we wnÄkach Ĺcian. StosowaĹ odwaĹźne zestawienia kolorów.
Czy warto pojechaÄ do Wiednia? PrzecieĹź to tu moĹźna degustowaÄ oryginalny torcik Sachera i zachwyciÄ siÄ Wiener Melange. PytajÄ c o indywidualne przeĹźycia naszych uczniów, moĹźemy jednoznacznie stwierdziÄ: warto jeszcze nie raz zwiedziÄ nie tak znowu odlegĹe miasto kultury.
Danuta Mazur
Agnieszka Roczniak
Edytowano: 19-02-2023 o 13:47
Wstecz