Współpraca Polsko - Niemiecka

Zwiedzamy Wiedeń - miasto kultury

Napisał(a): Administrator (lo3) dnia 01-06-2016
Współpraca Polsko - Niemiecka >>

 

  Cykliczne spotkania uczniów naszej szkoły z kulturą państw niemieckojęzycznych, przyniosły w końcówce maja udaną wyprawę do Wiednia- miasta muzyki, kultury i sztuki.

  Pierwszego dnia stolica Austrii powitała nas piękną pogodą i otworzyła na doznania estetyczne podczas zwiedzania  Schönbrunn  i Kahlenberg.

  Barokowa rezydencja monarchii Habsburgów to letni pałac zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I i zaprojektowany przez J. B. Fischera von Erlacha. Zachwyca nie tylko architektonicznym rozmachem, ale takĹźe  historią tworzoną  przez kolejne pokolenia dynastii. To tu w 1441 komnatach, Wielkiej Galerii czy wspaniałych ogrodach przechadzała się Maria Teresa, czarowała swym wdziękiem  cesarzowa Sisi, tu zapadały polityczne decyzje, odbył się bal podczas Kongresu Wiedeńskiego a cesarz Franciszek Józef wysłuchał w Sali Lustrzanej  koncertu sześcioletniego Mozarta. To takĹźe tutaj konferował Napoleon a  cesarz Karl I podpisał w roku 1918  abdykację, co oznaczało koniec monarchii. Pozostał wspaniały obiekt, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury Unesco.

  Przed nami wzgórze Kahlenberg- miejsce związane z historią Polski. To tu we wrześniu 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził wojskami chrześcijańskiej Europy, które pokonały Turków w słynnej Odsieczy Wiedeńskiej. Atmosferę miejsca podkreśla kościół św. Józefa, który od momentu załoĹźenia w I połowie XVII stulecia przeszedł burzliwe dzieje. Co ciekawe, 4 kwietnia 1906 roku przekazano kościół Polskiemu Zgromadzeniu Zmartwychwstańców, a w 1930 w zakrystii pokamedulskiej i sąsiedniej kaplicy urządzono muzeum poświęcone tematyce Odsieczy Wiedeńskiej. Tak historia Europy splata się z dziejami Polski i moĹźe być doskonałą lekcją patriotyzmu.

  Po południu czas na rozrywkę i wypoczynek. Nasi uczniowie dali się ponieść emocjom w jednym z największych w Europie parku  rozrywki Prater. OdwaĹźni mogli się delektować widokami Wiednia z wysokości 117- metrowej, ogromnej karuzeli. Park, połoĹźony na 1700 ha dawnych terenów łowieckich Habsburgów, został udostępniony publiczności w 1766 roku przez cesarza Józefa II i do dziś cieszy się niezmiennym zainteresowaniem.

  Drugi dzień pobytu w Wiedniu to przede wszystkim spotkanie ze sztuką. Trudno opisać wraĹźenia, jakie wywołują dzieła wielkich mistrzów: Tycjana, Boscha, Rembrandta, Rubensa czy Veermera. Galeria mieści się w jednym z bliĹşniaczych okazałych budowli w stylu renesansu włoskiego, nieopodal pomnika cesarzowej Marii Teresy. Muzeum Historii Sztuki, jeden z największych na świecie obiektów tego typu, posiada w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki staroĹźytnej i monet. Znaczna część zbiorów stanowi własność dynastii Habsburgów a załoĹźycielem był sławny cesarz Franciszek I.

  Dopełnieniem naszych przeĹźyć estetycznych była przejaĹźdĹźka wiedeńskim Ringiem (z niemieckiego- pierścień), reprezentacyjnej alei okalającej ścisłe centrum miasta. Nasza przewodniczka  w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała obiekty  tej części stolicy, które zachwyciły architektonicznym urokiem. Po krótkim pobycie w Belwederze, rezydencji księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, udaliśmy się na przechadzkę po mieście szlakiem urokliwych zabytków starego Wiednia.  Ogromne wraĹźenie wywołał Hofburg- pałac władców Austrii- z dominującym stylem barokowym i klasycznym. Prawdziwy podziw wzbudziła Katedra św. Szczepana, jedna z najstarszych i największych świątyń w stolicy. Zbudowana w XIII  stuleciu w stylu póĹşnoromańskim, rozbudowywana przez trzy kolejne wieki, dziś  prezentuje niepowtarzalny urok gotyku.

  Osobliwe spotkanie z muzyczną atmosferą Wiednia wywołało zwiedzanie słynnej opery. W momencie powstania budowla nie zachwyciła cesarza i wiedeńczyków, co spowodowało, Ĺźe  jej architekci zakończyli Ĺźycie w tragicznych okolicznościach: samobójstwa i zawału serca. Kolejne lata przyniosły jednak sławę wiedeńskiej scenie i gościły największych artystów świata. Gmach , w stylu neorenesansowym, zniszczony w 80 procentach podczas działań wojennych, został  odbudowany nakładem całego narodu.

  Podsumowaniem wycieczki było urokliwe spotkanie z przyrodą podczas zwiedzania Muzeum Historii Naturalnej. Zbiory, podobnie jak we wspomnianej bliĹşniaczej galerii sztuki, bazują na prywatnych kolekcjach monarchów austriackich. Gromadzone od połowy XVIII wieku stanowią jedną z największych na świecie ekspozycji tego typu i zadziwiają róĹźnorodnością okazów fauny, flory i minerałów. Tu nowoczesność przenika się z wielowiekową tradycją. TuĹź obok interaktywnych sal spotykamy   Wenus z Willendorfu – figurkę z epoki paleolitu, a więc sprzed 22-24 tysięcy lat.

  Ostatnim punktem naszego programu było krótkie spotkanie z oryginalną architekturą bajkowego domu Hundertwassera. Styl tego artysty charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii oraz kątów. Typowym elementem  projektów są okna o róĹźnych kształtach i rozmiarach. Do swoich budowli wprowadzał zieleń, m.in. w formie drzew rosnących na dachach i we wnękach ścian. Stosował odwaĹźne zestawienia kolorów.

  Czy warto pojechać do Wiednia? PrzecieĹź to tu moĹźna degustować oryginalny torcik Sachera i zachwycić się Wiener  Melange. Pytając o indywidualne przeĹźycia naszych uczniów,  moĹźemy jednoznacznie stwierdzić: warto jeszcze nie raz zwiedzić nie tak znowu odległe miasto kultury.

   

                                                                                                                                  Danuta Mazur
  Agnieszka Roczniak

                                                                                                                   

   

    

    

  Edytowano: 19-02-2023 o 13:47

  Wstecz