wycieczka krakow

Dnia 17 czerwca odbyła się wycieczka edukacyjno - integracyjna do Krakowa. Udział w niej wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Ustrzykach Dolnych, Gimnazjum w Lutowiskach oraz młodzieĹź z ustrzyckiego liceum. Wycieczka była podsumowaniem projektu „Bieszczadzkie spotkanie z matematyką”.

Pomimo wczesnej pory wyjazdu uczestnikom dopisywał dobry humor. Wspólne śpiewy w autokarze szybko zintegrowały grupę. Po kilku godzinnej jeĹşdzie dotarliśmy do najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Tu uczniowie wzięli udział w wykładzie matematycznym pt. „Oswajanie nieskończoności”. Podczas wykładu dowiedzieli się jakie działania moĹźna wykonywać na nieskończoności oraz co powstanie w wyniku dzielenia liczb przez zero.

Pozakończonym wykładzie uczniowie udali się na krakowski rynek a następnie tramwajem do Ogrodu Doświadczeń, który okazał się być dla nich nie lada atrakcją. Zwiedzając ogród pod okiem przewodnika wykonywali samodzielnie doświadczenia z działów takich jak optyka, akustyka czy teĹź mechanika. Tworzenie tęczy, próba rozerwania półkuli magdeburskich, przejście po karuzeli fizyka, czy strzelanie z armaty powietrznej wzbudziło duĹźe zainteresowanie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Dookoła koła” w Muzeum InĹźynierii Miejskiej. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mogli zobaczyć zabytkowe samochody z całej Polski oraz dawne sprzęty codziennego uĹźytku. Druga części wystawy składała się z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczyły róĹźnych dziedzin nauki i Ĺźycia, wiązał wspólny kształt, jakim jest koło. Uczniowie mogli samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik uĹźywając wielokrążków, pojeĹşdzić rowerem o kwadratowych kołach czy teĹź podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.

Dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za wsparcie finansowe, które pozwoliło na realizację wszystkich punków programu wycieczki.